Maksa par ūdens cirkulāciju vasarā

Drukāt
12.07.2022

Dzīvokļu īpašnieki Olaines pilsētā nereti vēršas pie apsaimniekotāja AS “Olaines ūdens un Siltums” ar jautājumu par salīdzinoši lielu karstā ūdens cirkulācijas maksu – kāpēc 2022.gada vasaras mēnešos tā pieaugusi?

AS “Olaines ūdens un siltums” skaidro, ka maksu par cirkulāciju aprēķina saskaņā ar Ministru kabineta (MK) noteikumiem Nr. 524 “Kārtība, kādā nosaka, aprēķina un uzskaita katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamo daļu par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem”, kā arī uz šo MK noteikumu pamata AS “Olaines ūdens un siltums”  izstrādāto norēķinu metodiku.

Maksa par kastā ūdens cirkulāciju vasaras mēnešos tiek aprēķināta atbilstoši katras konkrētās ēkas faktiskajam siltumenerģijas patēriņam megavatos (MWh). Siltumenerģijas patēriņš MWh tiek  fiksēts mājas siltummezglā uzstādītajā siltumskaitītājā. Vasaras mēnešos izlietotā siltumenerģija (MWh)  tiek sadalīta divās daļās -  izlietotā siltumenerģija karstā ūdens uzsildīšanai  0,0581 MWh par katru patērēto m3, bet atlikušais siltumenerģijas daudzums tiek attiecināts uz siltumenerģijas patēriņu karstā ūdens cirkulācijās sistēmā.

Karstā ūdens cirkulācijas maksas pieaugums 2022. gadā nav saistīts ar izmaiņām aprēķinu metodikā vai siltumenerģijas patēriņa pieaugumu, bet ar būtisku dabas gāzes cenu kāpuma izraisīto siltumenerģijas tarifa pieaugumu.

Iedzīvotāji mēdz atsaukties uz izmaksu kāpumu salīdzinot ar pērno gadu, taču jāņem vērā, ka 2021.gada vasarā siltumenerģijas tarifs bija 41,77 eur/MWh, apkures sezonas laikā valsts daļu siltumenerģijas kāpuma kompensēja, tāpēc iedzīvotājiem tas bija 68 eur/MWh. Sākot no 2022.gada maija valsts dotāciju vairs nav un spēkā ir tarifs 113,27 eur/MWh (2,7 reizes lielāks nekā pirms gada).  Maksu par cirkulāciju ietekmē arī ūdens uzsildīšanas maksa, kas, piemēram, šogad jūnijā ir 6,59 EUR/ m3 (bez PVN), bet 2021.gada jūnijā  - 2,43 EUR/ m3 (bez PVN).

Ūdenim visu laiku ir jācirkulē mājas iekšējā sistēmā, lai dzīvokļos tas nonāktu silts maksimāli īsākā laikā. Karstais ūdens tiek sagatavots māju siltumpunktos, bet cirkulējot pa ēkas iekšējo siltumapgādes sistēmu, ūdens atdziest, un tas atkārtoti ir jāuzsilda, lai nodrošinātu siltumpunktā ieregulēto ūdens temperatūru. Tā rodas siltumenerģijas patēriņš ūdens cirkulācijas nodrošināšanai. (Pat ja liela daļa iedzīvotāju vasarā aizbrauc prom un ūdeni tērē mazāk, siltumenerģija tāpat tiek tērēta, lai šo ūdeni pastāvīgi uzturētu nemainīgā temperatūrā.)

Tā kā cirkulācijas sistēma ir visas mājas kopīpašums, tad izdevumi par tās uzturēšanu tiek sadalīti vienādās daļās starp visiem ēkā esošajiem dzīvokļiem.

 

Jums ir kādi jautājumi, ieteikumi vai vēlaties pavēstīt ko labu? Rakstiet mums!

 

Ienākt savā lietotāja kontā

Izveidot savu profilu

Jaunam lietotājam reģistrēties kā
Reģistrēties