Zaudēt var tikai tad, ja atsakās no renovācijas

Drukāt
03.04.2017

Piedāvajam izlasīt informatīvā izdevuma "Olaines Domes Vēstis" rakstu, kurā uzklausīts Stacijas ielas 2 mājas vecākā Vladislava Sivačenko viedoklis par renovāciju.

(PAPILDINĀTS/PRECIZĒTS teksts ar aktuālo nformāciju pēdējā rindkopā)

"Olaines Domes Vēstis" jau pērn rakstīja – lai arī siltumenerģijas tarifs Olainē visās mājās ir vienāds, tomēr maksa par siltumenerģiju dažādās mājās krasi atšķiras, un pērnajā apkures sezonā vislielākā ieguvēja pilsētā bija māja Stacijas ielā 2. Apkures izmaksas janvārī par vienu kvadrātmetru Stacijas ielas 2 daudzdzīvokļu mājā apliecināja, ka renovācija bijusi lietderīga un jau pirmajā apkures sezonā sniedz ievērojamus ietaupījumus. Izdevums uzklausījis Stacijas ielas 2 mājas vecākā Vladislava Sivačenko viedokli par renovāciju:

"Lai arī sākotnēji bija zināma skepse par renovāciju, tomēr rezultāts ir izdevies tik labs, ka tagad tiem, kuri vēl tikai domā un šaubās, es noteikti teiktu, lai nevilcinās un piekrīt. Ja reiz ir veids, kā prātīgi ieguldīt naudu, tad tā viennozīmīgi ir renovācija. Zaudētājos var palikt tikai nerenovētā mājā, kur izdevumi ar katru gadu pieaug, jo te noplīst kāda ūdens caurule un nopludina kaimiņus, te atkal radiatori tik tikko silti, bet renovētā mājā mēs noteikti esam ieguvēji. Protams, ka mūsu laikos cilvēki vispirms rēķina un skatās, ko zaudē vai iegūst maciņš. Varu vienīgi pateikt, ka pēc renovācijas mans maciņš ir ieguvējs un plānāks nekļuva, drīzāk jau otrādi. Iepriekš maksāju par apkuri lielas naudiņas, un tas vēl negarantēja, ka mājā būs silts. Drīzāk bija tā, ka maksājām lielu summu un nesapratām – par ko īsti? Vējš lielāks – siltumu izpūš, sals lielāks – un arī istabā jāvelk divi džemperi un vilnas zeķes. Nevarēju iedomāties, ka pa māju var staigāt basām kājām!

Iepriekšējā apkures sezona, kas bija pirmā pēc renovācijas, ļoti iepriecināja finansiālā ziņā. Visiem, kas šaubās, varu parādīt vecos un jaunos rēķinus no "Olaines ūdens un siltums". Un visvairāk vinnējām tieši aukstajos mēnešos – janvārī par apkuri sanāca maksāt uz pusi mazāk! Vienā mēnesī par ietaupīto sanāca elektrību un gāzi samaksāt, un vēl daži eiro palika pirkumiem. Sanāk, ka tagad maksājam mazāk un var arī kreklā staigāt, varam pat teikt – jo laukā aukstāk, jo mums labāk! Man divi no trim radiatoriem ir aizgriezti ciet, jo nav vajadzības izmantot visus. Sienas beidzot ir siltas, grīdas arī – es kā pirmā stāva iedzīvotājs to ļoti novērtēju. Siltums tiek patērēts mazāk, un ir silts, nevis kā iepriekš bija – maksā un salsti. Šis laikam ir galvenais iemesls, kāpēc ieteiktu citiem nevilcināties un izmantot iespēju renovēt mājas, kamēr Eiropas Savienības fondi šādu iespēju piedāvā, jo dzirdēju, ka pēc tam šādas iespējas vairs nebūs.

Nezinu par apkures izmaksām kvadrātmetrā citās mājās, bet "Olaines Domes Vēstis" salīdzināja cenas arī pagājušajā ziemā, un izrādījās, ka mūsu mājā bija viszemākā apkures maksa par vienu kvadrātmetru, turklāt tā bija vienīgā māja Olainē un Jaunolainē, kur aukstajā laikā maksa par kvadrātmetru bija zem viena eiro.

Es gan netaisos tuvākajā nākotnē mainīt dzīvesvietu, bet, ja dzīve pavērstos tā, ka šo dzīvokli nāktos pārdot, tad tā cena līdz ar renovāciju arī ir pakāpusies. Nāc un dzīvo, izmaksas lētas, bet pirms tam tas būtu kā pirkt kaķi maisā – nekad nezini par vecu māju, kad un kas plīsīs vai lūzīs. 2017. gadu gaidīju arī tāpēc, ka šogad stājas spēkā jauni saistošie noteikumi (saistošie noteikumi Nr. SN10/2016 "Par nekustamā īpašuma nodokli un nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtību Olaines novadā"), un būs mazāks nekustamā īpašuma nodoklis. Mūsu mājai būs 50% atvieglojums, jo mums nebija apkures sistēmas maiņas, bet tiem, kas tagad veiks pilnās renovācijas, būs vēl lielāks ieguvums – 90% atlaide."

Olainē renovācijas procesu īsteno AS "Olaines ūdens un siltums", tāpēc "Olaines Domes Vēstis" uzklausīja arī renovācijas projektu vadītāju Kristapu Vītiņu, kurš apstiprināja, ka pagājušā apkures sezona, kas mājai Stacijas ielā 2 bija pirmā pēc renovācijas īstenošanas, pierādīja, ka rezultātā iedzīvotāji būtiski ietaupa savus līdzekļus. Ietaupījums redzams, gan salīdzinot maksu par patērēto siltumenerģiju Stacijas ielā 2, gan salīdzinot ar vairāk nekā simts Olaines daudzdzīvokļu mājām. Aukstākajos ziemas mēnešos šī bija vienīgā māja, kur apkures maksa par vienu kvadrātmetru bija ievērojami zem viena eiro. Arī šogad, apkopojot datus par pirmajiem trijiem apkures sezonas mēnešiem, var redzēt ka Stacijas ielā 2 vidējā maksa par apkuri mēnesī ir 0,49 EUR/m2 . Vidējā maksa par apkuri šajā laika periodā citās Olaines pilsētas daudzīvokļu mājās ir 0,68 EUR/m2 . Lielākā maksa par apkuri šajā laika periodā ir bijusi 1,05 EUR/ m2. Kā redzams, starpība ir ļoti liela, un Stacijas ielas 2 mājas iedzīvotāju ietaupījums par apkuri ir gandrīz 30% apmērā.

Tiesa, K. Vītiņš norāda, ka ietaupījums varētu būt vēl lielāks, ja iedzīvotāji būtu spējuši vienoties par alokatoru jeb siltuma maksas sadalītāju izmantošanu. Alokatori Stacijas ielā 2 ir uzstādīti visos dzīvokļos pie katra radiatora, taču netiek izmantoti, jo iedzīvotāji nav varējuši pieņemt kopīgu lēmumu par kārtību, kā tiks veikts maksājuma aprēķins pēc alokatora datiem.

K. Vītiņš atgādina, ka pētījumos ir pierādīts, ka alokatoru ieviešana devusi iespēju samazināt ēkas siltumenerģijas patēriņu par 20%, neietekmējot iedzīvotāju komforta līmeni.

PAPILDINĀTS  2019.gadā mājas dzīvokļu īpašnieki nobalsoja par alokatoru izmantošanu viņu īpašumos, tāpēc arī Stacijas ielā 2 siltuma maksas sadalītāji tiek izmantoti, ietaupot silumenerģijas patēriņu, un ņemot vērā katra dzīvokļa īpašnieka komforta prasības.

Jums ir kādi jautājumi, ieteikumi vai vēlaties pavēstīt ko labu? Rakstiet mums!

 

Ienākt savā lietotāja kontā

Izveidot savu profilu

Jaunam lietotājam reģistrēties kā
Reģistrēties