Olainē sākta pirmās daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas renovācija – apkurei plānotais ietaupījums būs līdz 57%
Drukāt20.septembrī Olainē pirmie renovācijas darbi sākti daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā Kūdras ielā 3. Ēkas atjaunošanas darbi notiks, izmantojot jauno daudzdzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitātes valsts atbalsta programmu, ko īsteno finanšu institūcija ALTUM ar Eiropas Savienības fondu (ES) finansējumu. Kopumā mājas renovācijā tiks ieguldīti 347 484 eiro. No tiem puse jeb 173 742 eiro ir ES fondu grants jeb dāvinājums no Eiropas Savienības fondu līdzekļiem. Līgumu par granta saņemšanu AS “Olaines ūdens un siltums” ar ALTUM parakstīja 14.septembrī.
Plānots, ka pēc renovācijas darbu pabeigšanas mājas Kūdras ielā 3 vidējais apkures siltumenerģijas patēriņš gadā samazināsies vairāk nekā uz pusi, proti, pašreizējo 127,3 kWh/m2 vietā tas būs 54,2 kWh/m2 gadā (energoaudita dati).
Lai to panāktu, tiks nosiltinātas visas ēkas fasādes, cokols, pagrabs un bēniņi. Ēkai tiks nomainīti vecie logi, kā arī pilnībā pārbūvēta apkures sistēma, tiks atjaunotas kāpņu telpu ieejas, lietus ūdens novadīšanas apmales, ventilācijas sistēma un tiks izveidota zibens novadīšanas sistēma.
Renovācijas projektā būvniecības darbus veiks uzņēmums SIA "GS CELT", kas šīs tiesības ieguva, uzvarot iepirkuma konkursā.
Šogad plānots sākt un pabeigt apkures sistēmas pārbūvi, kā arī sākt mājas siltināšanas darbus, bet kopumā visus būvdarbus plānots pabeigt nākamā gada vasarā.
Mārcis Mazurs, AS “Olaines ūdens un siltums” valdes priekšsēdētājs: Šīs daudzdzīvokļu mājas renovācijas darbu uzsākšana ir tikai mazs, bet nozīmīgs solis pretī izvirzītajiem mērķiem attiecībā uz daudzdzīvokļu māju renovāciju Olaines novadā. Lai būvniecības darbi sāktos šogad, ļoti lielu ieguldījumu ir snieguši Kūdras ielas 3 mājas iedzīvotāji un mājas vecākā Veneranda Jansone, kā arī projekta vadītājs Kristaps Vītiņš. Ir gandarījums, ka nama iedzīvotāji projekta realizēšanas gaitā ir ne tikai veidojuši veiksmīgu sadarbību ar mums , bet arī spējuši parādīt, ka rūpējas par savu māju kā atbildīgi īpašnieki, kas izprot saimnieka atbildību par savu namu. Labs sākums ir ļoti svarīgs. Vēlēšu sapratni, pacietību un izdošanos mums visiem projekta realizācijas gaitā.
Veneranda Jansone, mājas vecākā: Mūsu mājas iedzīvotāji saprata, ka ir nepieciešama mājas apkures sistēmas maiņa, jo tā jau kalpo kopš 1968.gada un vairs nebija efektīva, bet apkures rēķini ir iespaidīgi. Tā kā renovācijas ietvaros var uzlabot ne tikai apkuri, bet arī citas ēkai svarīgas lietas, tad nobalsojām par šo projektu. Mums ir svarīgi, lai skaisti un patīkami ir ne tikai dzīvokļos, bet arī trepju telpās un māja kopumā ir tāda, kur ir vēlme atgriezties. Estētiskais noformējums ir būtisks, taču vēl svarīgāks ir arī ekonomiskais ieguvums, par ko esam pārliecināti kaut vai izpētot, kādi apkures rēķini pēc renovācijas ir vienīgajai līdz šim renovētajai daudzdzīvokļu mājai Olainē, t.i., ēkai Stacijas ielā 2. Protams, kaimiņu vidū sarunas nesākās uzreiz ar lielu vienprātību! Mums bija trīs kopsapulces, taču lēmumi ir pieņemti un esam pārliecināti, ka renovācija sniegs tikai ieguvumus un zaudētāji būs tikai tie, kas to neizmantos. Pērn mūsu mājā jau tika nomainīti stāvvadi, un cilvēki to jūt, ka ir sakārtota cirkulācija, ūdens ir silts un avārijas vairs nenotiek. Pēc renovācijas darbu beigšanas domāsim kā padarīt skaistāku arī mājas apkārtni, lai tur būtu ziedošu puķu dobes un citiem iedzīvotājiem būtu ko redzēt! Vēlos pateikties arī Kūdras ielas 3 mājas iedzīvotāju padomei, kuras saliedēta darba rezultātā arī skeptiski noskaņotie kaimiņi pamazām mainīja viedokli un kaimiņi spēja vienoties, ne tikai strīdēties, bet arī izrunāties un saskatīt ieguvumus no energoefektivitātes pasākumu īstenošanas. Nu jau mājas iedzīvotāji saka nevis “mans īpašums”, bet “mūsu māja”.
Lai uzlabotu daudzdzīvokļu māju tehnisko stāvokli un energoefektivitāti, kopš 2016.gada septembra Latvijā darbojas daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas valsts atbalsts programma, kuru izstrādāja Ekonomikas ministrija un ievieš ALTUM. Tā tiek īstenota ar Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu, kas līdz 2022. gadam būs pieejams 166 miljonu eiro apmērā, savukārt piesaistot banku finansējumu tas sasniedz pat 300 miljonus eiro. Līdz pat 50% no izmaksām, kas tiks tērētas māju energoefektivitātes uzlabošanas darbiem, iedzīvotāju vietā tiks segtas no Eiropas Savienības līdzekļiem. Pārējās izmaksas iespējams saņemt kā bankas aizdevumu, turklāt dzīvokļu īpašniekiem nav jāieķīlā savi dzīvokļi. Ar programmas atbalstu visā Latvijā piecu gadu laikā plānots atjaunot vairāk kā 1000 daudzdzīvokļu mājas, 210 mājas septembrī jau bija iesniegušas projektus ALTUM.
“Olaines ūdens un siltums” šobrīd apsaimnieko 109 mājas.
