Dzīvokļu īpašniekiem jauni pienākumi un iespējas rūpēties par īpašumu
DrukātJanvārī saņemtajos rēķinos no AS “Olaines ūdens un siltums” dzīvokļu īpašnieki noteikti pamanīja jaunu ailīti “Uzkrājumi remontdarbiem”, kas pamatojama ar Dzīvokļa īpašuma likuma grozījumiem, kas ir spēkā no 2017. gada.
Grozījumi ne tikai precizē vairākas iepriekšējās likuma normas, bet arī papildina dzīvokļa īpašnieka pienākumus - ievērot dzīvokļu īpašnieku kopības noteiktos dzīvokļu īpašumu lietošanas tiesību aprobežojumus, piemēram, attiecībā uz ūdensapgādes, kanalizācijas, publisko elektronisko sakaru tīklu, siltumenerģijas, elektroenerģijas un gāzes iekārtu un ietaišu ierīkošanu, būvniecību vai pārvietošanu.
Grozījumi noteic, ka dzīvokļu īpašniekiem ir noteikts pienākums veikt naudas maksājumus uzkrājumu fondā dzīvojamās mājas uzlabošanai. Daudzdzīvokļu mājas kopīpašuma daļas (kāpnes, pamati, jumts, ārsienas, inženierkomunikāciju tīkli u.c.) ir jāuztur par dzīvokļu īpašnieku naudu, kas daudziem īpašniekiem gadu gaitā nav licies pašsaprotami. Kopīpašums prasa regulāras rūpes neatkarīgi no tā, vai dzīvoklis ir pirmajā vai pēdējā mājas stāvā.
Iedzīvotājiem noteikti būs interesanti saprast, kā šis maksājumu apjoms tika noteikts un kā tas tiks izlietots.
Namu apsaimniekošanas daļas vadītājs Jānis Ķigurs stāsta, ka šobrīd Olainē ir mājas, kas ir “Olaines ūdens un siltums” apsekotas, problēmas ir apzinātas un ir arī idendtificētas potenciālās plānoto remontdarbu izmaksas. Otra daļa māju ir apsekotas un apzinātas to problēmas, bet pagaidām nav veikti aptuvenie izmaksu apjomi. Tā kā katrā mājā problēmas ir atšķirīgas, tad līdz ar to arī uzkrājumu apjoms ir atšķirīgs, bet apsaimniekotājs noteicis, ka šobrīd minimālais maksājums ir 5 centi par kvadrātmetru, kas ir minimālā summa, lai vispār varētu sākt veidot uzkrājumu un attiecīgi īstenot arī nepieciešamos remontus.
Ir mājas, kurās iedzīvotāji ir vienojušies par lielākiem uzkrājumiem, piemēram, 20 centu apmērā par kvadrātmetru, bet ir arī dažas, kas pērn atteicās no uzkrājumu veidošanas.
Jāsaprot, ka uzkrājums tiek novirzīts jau konkrētam mērķim un dzīvokļu īpašnieki gada nogalē saņems no apsaimniekotāja gan atskaites par uzkrāto summu, gan uzkrājumu izlietojumu. Tāpat iedzīvotāji arī citā laikā var iepazīties gan ar konkrētās mājas uzkrājuma summām, gan mērķiem u.c. informāciju.
Dzīvokļa īpašuma likums turpmāk būs kā palīgs arī dzīvokļu īpašnieku pienākumu praktiskā īstenošanā. Grozījumi likumā nosaka, ka no jaunā gada dzīvokļa īpašuma atsavināšanas gadījumā darījuma dalībniekiem būs nekavējoties rakstveidā jāpaziņo dzīvojamās mājas pārvaldniekam par dzīvokļa īpašnieka maiņu un jaunajam īpašniekam jāiesniedz īpašuma tiesības apliecinošs dokuments dzīvojamās mājas pārvaldniekam mājas lietas kārtošanai. Ar šādu risinājumu plānots novērst gadījumus, kad jaunais dzīvokļa īpašnieks nereģistrē iegādāto dzīvokli zemesgrāmatā un visus maksājumus par dzīvokli ir spiests maksāt bijušais īpašnieks.
Tāpat īpašniekam, kurš dzīvokli iegādājies izsolē, par dzīvokļa pārvaldīšanas pakalpojumiem un pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu, un zemes nomas maksu, ja dzīvojamā māja atrodas uz citai personai piederošas zemes, ir pienākums norēķināties ar dienu, kad stājies spēkā tiesas lēmums par izsoles akta apstiprināšanu.
“Olaines ūdens un siltums” šobrīd apsaimnieko 109 ēkas.
