Par bioloģiski noārdāmo atkritumu apsaimniekošanu
DrukātAtkritumu apsaimniekošanas jomas regulējums Latvijā un Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva (ES) 2018/850 (2018. gada 30. maijs), ar kuru groza direktīvu 1999/31/EK par atkritumu poligoniem, nosaka, ka līdz 2035. gadam atkritumu poligonos apglabāto sadzīves atkritumu īpatsvars ir jāsamazina līdz 10% no kopējā sadzīves atkritumu daudzuma.
Šāds atkritumu apsaimniekošanas mērķis ir liels izaicinājums, un tā sasniegšana nevar būt iespējama, nesamazinot atkritumu radīšanu, to rašanās gadījumā – atbilstošu šķirošanu un dalītu vākšanu. Vēršam iedzīvotāju uzmanību uz to, ka no 2024. gada bioloģiski noārdāmo atkritumu šķirošana – atdalīšana no sadzīves atkritumiem – ir obligāta visā Latvijā. Atgādinām, ka Rīgas un Pierīgas atkritumu apsaimniekošanas reģiona pašvaldībām, tostarp Olaines novadam, kuru sadzīves atkritumi nonāk Getliņos, jau no 2023. gada bija jāveic bioloģiski noārdāmo atkritumu šķirošana.
Paskaidrojam, ka bioloģiski noārdāmie atkritumi ir jebkuri dabīgas, bioloģiskas izcelsmes atkritumi, kas viegli sadalās dabā, – pārtikas un virtuves atkritumi, dārzu un parku atkritumi. Ir secināts, ka tie veido gandrīz pusi no kopējā atkritumu apjoma. Bioloģiski noārdāmie atkritumi, atsevišķi savākti, var tālāk tikt izmantoti komposta veidošanai. Tie var tikt izmantoti biogāzes ražošanā, savukārt biogāze ir vērtīga izejviela elektroenerģijas un siltuma ražošanā. Atlikumi no biogāzes ražošanas, apstrādāti vai neapstrādāti, var kalpot kā mēslošanas vai augsnes ielabošanas līdzeklis.
Pareizi un saprātīgi veikta bioloģiski noārdāmo atkritumu savākšana caur atkritumu tarifu iedzīvotājiem var arī samazināt kopējās atkritumu apsaimniekošanas izmaksas.
Olaines novadā atkritumu apsaimniekošanu veic AS “Olaines ūdens un siltums”. 2022. gadā AS “Olaines ūdens un siltums” pilotprojekta ietvaros uzstādīja atsevišķus bioloģiski noārdāmo atkritumu konteinerus Olaines novadā – Jaunolainē un Stūnīšos. Secinājumi pilotprojekta noslēgumā bija visai bēdīgi – nevienā no bioloģiski noārdāmo atkritumu konteineriem netika konstatēts atbilstošs saturs. Parasti tie tika piepildīti ar sadzīves atkritumiem, arī būvgružiem un autoriepām. Iespējams tādēļ, ka iedzīvotājiem trūka un joprojām trūkst informācijas, ko drīkst un ko nedrīkst izmest bioloģiski noārdāmo atkritumu konteineros.
Bioloģisko atkritumu konteineros DRĪKST mest: ēdienu pārpalikumus, augļus, dārzeņus, olu čaumalas, salātu lapas, kartupeļu mizas u.c.; kafijas un tējas biezumus; dārzu un parku atkritumus, tai skaitā novītušus ziedus, zāli, lapas, sīkus zariņus (līdz 5 cm), augu saknes u.c.;
UZMANĪBU! Bioloģiski noārdāmos atkritumus tiem paredzētajā konteinerā jāizber, savukārt iepakojumu, kurā tie atgādāti, jāizmet atsevišķi – tam paredzētajā konteinerā.
Bioloģisko atkritumu konteineros NEDRĪKST mest: piena produktus; eļļas; papīra traukus; sadzīves atkritumus vai cita veida šķirojamos atkritumus un bīstamos atkritumus; dzērienu iepakojumu, tai skaitā tetrapakas; mājdzīvnieku pakaišus, autiņbikses, sieviešu higiēnas paketes; medikamentus, bioplastmasu, būvgružus u.c.
AS “Olaines ūdens un siltums”, ņemot vērā iepriekšējo gadu pieredzi, no 2024. gada janvāra plāno ar bioloģiski noārdāmo atkritumu konteineriem nodrošināt novada uzņēmumus – juridiskas personas. Konteineru tilpums būs 0,24 m3.
Daudzdzīvokļu māju atkritumu apsaimniekošanai, kā iedzīvotāji jau ir ievērojuši, tiek veidotas norobežotas/slēgtas sekcijas atkritumu konteineriem. Tajās, projektam noslēdzoties, tiks rasta vieta arī bioloģiski noārdāmo atkritumu konteineriem.
Veicot bioloģiski noārdāmo atkritumu savākšanu, nepieciešams racionāli izvēlēties konteineru izvešanas biežumu. Ir atsevišķas norādes normatīvajos aktos, bet jāņem vērā arī praktiski apsvērumi, piemēram, konteineru piepildījums. Konteineru izvešana nebūs rentabla, ja tos pārvadās pustukšus.
Iedzīvotājiem vienmēr interesē izmaksas. AS “Olaines ūdens un siltums” minējis, ka bioloģiski noārdāmo atkritumu tarifs no 2024. gada janvāra būs 40% apmērā no sadzīves atkritumu tarifa.
Taču jārēķinās – ja bioloģiski noārdāmo atkritumu konteinera saturs būs neatbilstošs, tas tiks fiksēts un atkritumi tiks izvesti kā sadzīves atkritumi par sadzīves atkritumiem piemēroto tarifu. Tātad, ja nav pārliecības par to, vai tiešām savāktie atkritumi ir pilnībā bioloģiski noārdāmi, aicinām tos tomēr mest kopējā sadzīves atkritumu konteinerā.
Privātmāju īpašniekiem AS “Olaines ūdens un siltums” iesaka veikt bioloģiski noārdāmo atkritumu kompostēšanu uz vietas īpašumā. Tas varētu būt piemērots un izmaksu efektīvs risinājums, kā nodrošināt bioloģiski noārdāmo atkritumu apsaimniekošanu savā saimniecībā.
Dārzu, parku un piemājas īpašumu zaļo atkritumu savākšana novadā tiks veikta līdzīgi, kā tas notiek ar lielgabarīta atkritumu savākšanu, – informācija iepriekš tiks ievietota AS “Olaines ūdens un siltums” tīmekļvietnē www.ous.lv sadaļā “Jaunumi” vai Olaines novada pašvaldības tīmekļvietnē www.olaine.lv. Aicinām iedzīvotājus sekot līdzi pieejamajai informācijai!
Daina Ozola,
vides pārvaldības speciāliste
sadarbībā ar AS “Olaines ūdens un siltums” atkritumu apsaimniekošanas iecirkņa vadītāju Sandri Raitumu
